TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B16H
MS27467T21B16H picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B16H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21B16H.pdf
Availability of MS27467T21B16H
QUANTITY
MS27467T21B16H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B16H
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B16H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B16H
Related LinksMS27467, MS27467T21B16H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B16H Details Description
Related parts for MS27467T21B16H
CONN HEADER 3POS RT ANG 50GOLD datasheet.pdf