TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B16H
MS27467T21B16H picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B16H
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21B16H.pdf
Availability of MS27467T21B16H
QUANTITY
MS27467T21B16H Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B16H
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B16H
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B16H
Related LinksMS27467, MS27467T21B16H Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B16H Details Description
Related parts for MS27467T21B16H
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 20-SOIC datasheet.pdf
IC DAC MULTI +5V 12BIT 10-UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 412K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 HDR VERT CPI 14CKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf