Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B16SBLC
MS27467T21B16SBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B16SBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T21B16SBLC.pdf
Availability of MS27467T21B16SBLC
QUANTITY
MS27467T21B16SBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B16SBLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B16SBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B16SBLC
Related LinksMS27467T, MS27467T21B16SBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B16SBLC Details Description
Related parts for MS27467T21B16SBLC
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SSR 2A 120VAC DC IN PNL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 3AXIS LP 16LGA datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
JOYSTICK HALL EFF W/ PB HNDL datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 26POS .100" T/H datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS DIN C KEY BLACK datasheet.pdf
9POS F/F 'C' FILT DUAL PRT 180PF datasheet.pdf
0.5CMOS 1.65 V TO 3.6 V Dual SPDT/2:1 MUX IC datasheet.pdf