Souriau Connection Technology MS27467T21B39PL
MS27467T21B39PL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B39PL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T21B39PL.pdf
Availability of MS27467T21B39PL
QUANTITY
MS27467T21B39PL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B39PL
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B39PL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B39PL
Related LinksMS27467, MS27467T21B39PL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T21B39PL Details Description
Related parts for MS27467T21B39PL
BIT HEX 4MM 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER DBL 8POS .050" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LOCKING SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 1.10A 16V CHIP 1812 datasheet.pdf