TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B41J
MS27467T21B41J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B41J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T21B41J.pdf
Availability of MS27467T21B41J
QUANTITY
MS27467T21B41J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B41J
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B41J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B41J
Related LinksMS27467, MS27467T21B41J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B41J Details Description
Related parts for MS27467T21B41J
IC OTP 2MBIT 150NS 40DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A DDPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
PUSH BUTTON SWITCH datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR 4-SERIES datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf