TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B41JC-LC
MS27467T21B41JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B41JC-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT
Datasheet Download
MS27467T21B41JC-LC.pdf
Availability of MS27467T21B41JC-LC
QUANTITY
MS27467T21B41JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B41JC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B41JC-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B41JC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T21B41JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B41JC-LC Details Description
Related parts for MS27467T21B41JC-LC
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE GLASS 15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 50MA 13 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 0.9NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
381 TB PLU PLU FIXED datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSCILLATOR 32.768KHZ MEMS SMD datasheet.pdf