Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F11PD
MS27467T21F11PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21F11PD.pdf
Availability of MS27467T21F11PD
QUANTITY
MS27467T21F11PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11PD
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11PD
Related LinksMS27467, MS27467T21F11PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F11PD Details Description
Related parts for MS27467T21F11PD
HEATSINK TO-220 EXT CAP 2W datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 2MM 5V VERTICAL RED PC MNT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 12DFN datasheet.pdf
BEAD FERRITE 470 OHM 1A 3216 datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 400CPR 5MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf