Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F11PD
MS27467T21F11PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21F11PD.pdf
Availability of MS27467T21F11PD
QUANTITY
MS27467T21F11PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11PD
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11PD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11PD
Related LinksMS27467, MS27467T21F11PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F11PD Details Description
Related parts for MS27467T21F11PD
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 2000' datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
SC 3.81/07/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
FUSE 54/78918 10A 750V datasheet.pdf
1500UF 350V 50X105MM 105C 5000H datasheet.pdf