Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F11S
MS27467T21F11S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T21F11S.pdf
Availability of MS27467T21F11S
QUANTITY
MS27467T21F11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11S
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11S
Related LinksMS27467, MS27467T21F11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F11S Details Description
Related parts for MS27467T21F11S
IC DELAY LN 1024TAP PROG 32LQFP datasheet.pdf
RES SMD 34.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V C0H 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32-QFP datasheet.pdf
FUSEHOLDER FOR 5X20 30DEG PNL MT datasheet.pdf
RES 162 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf