Souriau Connection Technology MS27467T21F11SA
MS27467T21F11SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F11SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T21F11SA.pdf
Availability of MS27467T21F11SA
QUANTITY
MS27467T21F11SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F11SA
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F11SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F11SA
Related LinksMS27467, MS27467T21F11SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T21F11SA Details Description
Related parts for MS27467T21F11SA
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
IC BATT OVP 2-3CELL LI-ION 6SON datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 6X3/4" A VFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 6TMLF datasheet.pdf
FEP WIRE 28AWG BR 500' datasheet.pdf
PIPE CABLE EMS LOCATR 4.5" CPLR datasheet.pdf