TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F16AA
MS27467T21F16AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F16AA.pdf
Availability of MS27467T21F16AA
QUANTITY
MS27467T21F16AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16AA
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16AA
Related LinksMS27467, MS27467T21F16AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F16AA Details Description
Related parts for MS27467T21F16AA
ROUND STANDOFF M6 NYLON datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 1A 299 MOHM SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 1/8" datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 10POS datasheet.pdf
RES 118K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 36PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 400V RADIAL datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 12-34V 2.8A datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf