TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F16AA
MS27467T21F16AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F16AA.pdf
Availability of MS27467T21F16AA
QUANTITY
MS27467T21F16AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16AA
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16AA
Related LinksMS27467, MS27467T21F16AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F16AA Details Description
Related parts for MS27467T21F16AA
IDC CABLE - MKS20K/MC20F/MCG20K datasheet.pdf
RES SMD 1.27KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 8CH 20-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 328 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 221K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf