TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F16JC
MS27467T21F16JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T21F16JC.pdf
Availability of MS27467T21F16JC
QUANTITY
MS27467T21F16JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16JC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16JC
Related LinksMS27467, MS27467T21F16JC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F16JC Details Description
Related parts for MS27467T21F16JC
RES ARRAY 9 RES 56K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
LED SLIDE T2 BLUE 24V datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
RES SMD 4.22 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf