TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F16PA-LC
MS27467T21F16PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F16PA-LC.pdf
Availability of MS27467T21F16PA-LC
QUANTITY
MS27467T21F16PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16PA-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16PA-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T21F16PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F16PA-LC Details Description
Related parts for MS27467T21F16PA-LC
CONN CAP 6POS UNIV-MATE-N-LOK datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
HAN 6 HPR-O-RING-SEALING datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf