Souriau Connection Technology MS27467T21F16SAL
MS27467T21F16SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F16SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T21F16SAL.pdf
Availability of MS27467T21F16SAL
QUANTITY
MS27467T21F16SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F16SAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F16SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F16SAL
Related LinksMS27467T, MS27467T21F16SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T21F16SAL Details Description
Related parts for MS27467T21F16SAL
DIODE GEN PURP 125V 200MA LL34 datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR DUAL 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 20NS 64QFP datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD 2.5V 10MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 1MM DL AU SMD datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf