Amphenol Aerospace Operations MS27467T21F39PLC
MS27467T21F39PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F39PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 39POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T21F39PLC.pdf
Availability of MS27467T21F39PLC
QUANTITY
MS27467T21F39PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F39PLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F39PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F39PLC
Related LinksMS27467T, MS27467T21F39PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21F39PLC Details Description
Related parts for MS27467T21F39PLC
SSD 56GB 2.5" SATA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 200MA 60V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
SGE-245L-4-3050 00650M SFTY EDGE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf