TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21F41AB
MS27467T21F41AB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21F41AB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
MS27467T21F41AB.pdf
Availability of MS27467T21F41AB
QUANTITY
MS27467T21F41AB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21F41AB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21F41AB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21F41AB
Related LinksMS27467, MS27467T21F41AB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21F41AB Details Description
Related parts for MS27467T21F41AB
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BALUN 1700-1900 MHZ 50/50 OHM datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP 22MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
SCR FAST SW 175A 200V TO-93 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15W 5V 3A datasheet.pdf
CABLE 12COND 14AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FUSE 100A 500V TP 205 AR datasheet.pdf