Amphenol Aerospace Operations MS27467T23A21S
MS27467T23A21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23A21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23A21S.pdf
Availability of MS27467T23A21S
QUANTITY
MS27467T23A21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23A21S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23A21S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23A21S
Related LinksMS27467, MS27467T23A21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23A21S Details Description
Related parts for MS27467T23A21S
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD 2WIRE 10-UMAX datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO218AB datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 255K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 650MA 555 MOHM datasheet.pdf
1500UF 50V 16X25 datasheet.pdf