Amphenol Aerospace Operations MS27467T23A53P
MS27467T23A53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23A53P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23A53P.pdf
Availability of MS27467T23A53P
QUANTITY
MS27467T23A53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23A53P
Internal Part NumberEIS-MS27467T23A53P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23A53P
Related LinksMS27467, MS27467T23A53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23A53P Details Description
Related parts for MS27467T23A53P
RELAY GEN PURPOSE SPST 25A 12V datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 33K OHM 16SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 545V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf