Amphenol Aerospace Operations MS27467T23A53P
MS27467T23A53P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23A53P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23A53P.pdf
Availability of MS27467T23A53P
QUANTITY
MS27467T23A53P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23A53P
Internal Part NumberEIS-MS27467T23A53P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23A53P
Related LinksMS27467, MS27467T23A53P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23A53P Details Description
Related parts for MS27467T23A53P
Connector Receptacle 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN MINI OSP JACK 50 OHM PCB datasheet.pdf
SCREW #6-32X.625 BR/STEEL datasheet.pdf
RES 0.143 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 10W datasheet.pdf
SGE1510-2-0990A-0100C datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 30MA 53 OHM SMD datasheet.pdf