TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B21AD
MS27467T23B21AD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21AD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
MS27467T23B21AD.pdf
Availability of MS27467T23B21AD
QUANTITY
MS27467T23B21AD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21AD
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21AD
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21AD
Related LinksMS27467, MS27467T23B21AD Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B21AD Details Description
Related parts for MS27467T23B21AD
RES 113 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CERAM AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
TRACK GUIDE SHAFT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 12A 48V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf