TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B21H-LC
MS27467T23B21H-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B21H-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS PIN
Datasheet Download
MS27467T23B21H-LC.pdf
Availability of MS27467T23B21H-LC
QUANTITY
MS27467T23B21H-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B21H-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B21H-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B21H-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T23B21H-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B21H-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B21H-LC
ECONOIRON BUTANE SLDR HEAT TOOL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 23A 0.72 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT VERT 32POS W/GUIDES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf