Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B2SLC
MS27467T23B2SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B2SLC
Brief Description
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B2SLC.pdf
Availability of MS27467T23B2SLC
QUANTITY
MS27467T23B2SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B2SLC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B2SLC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions85
Shell Size - Insert23-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B2SLC
Related LinksMS27467, MS27467T23B2SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B2SLC Details Description
Related parts for MS27467T23B2SLC
KIT ICE POD FOR CY8C21X34 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
THERMOSTAT 50 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS SKT datasheet.pdf
SFP+ PATCH CABLE 3M 26AWG datasheet.pdf
MINI-SAS HD ASY 4X4 12G 30AWG 1M datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 2.3V 4-USPN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf