TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B53JC-LC
MS27467T23B53JC-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53JC-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B53JC-LC.pdf
Availability of MS27467T23B53JC-LC
QUANTITY
MS27467T23B53JC-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53JC-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53JC-LC
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53JC-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B53JC-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B53JC-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B53JC-LC
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 15A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 0.033 OHM 1% 0.4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.018 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf
TV 6C 6#8(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
220UF 25V 10X16MM 125C 3000H datasheet.pdf