TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B53JD-LC
MS27467T23B53JD-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53JD-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B53JD-LC.pdf
Availability of MS27467T23B53JD-LC
QUANTITY
MS27467T23B53JD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53JD-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53JD-LC
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53JD-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B53JD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B53JD-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B53JD-LC
JUMPER-H9992TR/1853RD/H9992TR 2" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG .100 RED datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 85POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RELAY BLK TRM CBL 0.5M datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 13K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
2" CIRCLES - 5/PK datasheet.pdf
KIT CQM II 3-5K SC 41MM N.A. datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf