Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B53S
MS27467T23B53S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 53POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B53S.pdf
Availability of MS27467T23B53S
QUANTITY
MS27467T23B53S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53S
Related LinksMS27467, MS27467T23B53S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B53S Details Description
Related parts for MS27467T23B53S
IC SWITCH DUAL SPST 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/VIO 100' datasheet.pdf
BOBBIN COIL FORMER RM 8 datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FEP WIRE 34AWG BR 500' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf