Souriau Connection Technology MS27467T23B53SL
MS27467T23B53SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B53SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 53POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B53SL.pdf
Availability of MS27467T23B53SL
QUANTITY
MS27467T23B53SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B53SL
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B53SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B53SL
Related LinksMS27467, MS27467T23B53SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T23B53SL Details Description
Related parts for MS27467T23B53SL
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC OPAMP SAMPLE HOLD 16SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 1P/24S/1P VERT PCB datasheet.pdf
IC BUFF TRI-ST HEX N-INV 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 29.8V 5A 150W datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf