Amphenol Aerospace Operations MS27467T23B55BA
MS27467T23B55BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T23B55BA.pdf
Availability of MS27467T23B55BA
QUANTITY
MS27467T23B55BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55BA
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55BA
Related LinksMS27467, MS27467T23B55BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23B55BA Details Description
Related parts for MS27467T23B55BA
IDC CABLE - MDH50K/MC50M/MDL50K datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 173.25VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC SOD523 datasheet.pdf
BOX PLSTC BLACK 4.72"L X 3.15"W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3/3.3/1.5V 16LFCSP datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
D4F-320-1R datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW DO35 datasheet.pdf