TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B55BB
MS27467T23B55BB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55BB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B55BB.pdf
Availability of MS27467T23B55BB
QUANTITY
MS27467T23B55BB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55BB
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55BB
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55BB
Related LinksMS27467, MS27467T23B55BB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B55BB Details Description
Related parts for MS27467T23B55BB
RES SMD 91 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
IC BUFFER TRIPLE O-D OUT 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
CBL GRP 16.0-20.5 MM CD M25X1.5 datasheet.pdf
24 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CONN HDR 140POS 0.5MM SMD datasheet.pdf