TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T23B55JD-LC
MS27467T23B55JD-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23B55JD-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT
Datasheet Download
MS27467T23B55JD-LC.pdf
Availability of MS27467T23B55JD-LC
QUANTITY
MS27467T23B55JD-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23B55JD-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23B55JD-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23B55JD-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T23B55JD-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T23B55JD-LC Details Description
Related parts for MS27467T23B55JD-LC
SWITCH MINI SPST HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.87 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf