Amphenol Aerospace Operations MS27467T23F55PC
MS27467T23F55PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F55PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T23F55PC.pdf
Availability of MS27467T23F55PC
QUANTITY
MS27467T23F55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F55PC
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F55PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F55PC
Related LinksMS27467, MS27467T23F55PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23F55PC Details Description
Related parts for MS27467T23F55PC
RES 4.7 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
ZACK STRIP UNPRINT 10 SECT WHIT datasheet.pdf
IC TXRX RS485 LO SLEW 5V 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf