Amphenol Aerospace Operations MS27467T23F55S
MS27467T23F55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T23F55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T23F55S.pdf
Availability of MS27467T23F55S
QUANTITY
MS27467T23F55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T23F55S
Internal Part NumberEIS-MS27467T23F55S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T23F55S
Related LinksMS27467, MS27467T23F55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T23F55S Details Description
Related parts for MS27467T23F55S
RES SMD 309 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN MALE M12 8POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.124GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
I/O MODULE 2 DIGITAL 1 SOLID ST datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 2KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 2.5K OHM 100W datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 30A TO22 datasheet.pdf