Amphenol Aerospace Operations MS27467T25A61PA
MS27467T25A61PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25A61PA
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25A61PA.pdf
Availability of MS27467T25A61PA
QUANTITY
MS27467T25A61PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25A61PA
Internal Part NumberEIS-MS27467T25A61PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25A61PA
Related LinksMS27467, MS27467T25A61PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25A61PA Details Description
Related parts for MS27467T25A61PA
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN SMD BKWY HDR TIN 64POS datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
DIN RAIL SLOTTED datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 27K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf