TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25B19JB
MS27467T25B19JB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B19JB
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25B19JB.pdf
Availability of MS27467T25B19JB
QUANTITY
MS27467T25B19JB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B19JB
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B19JB
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B19JB
Related LinksMS27467, MS27467T25B19JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25B19JB Details Description
Related parts for MS27467T25B19JB
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC VOLT DET N-CH OD 4.3V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B QUAD 100QFP datasheet.pdf
RECEIVER MOD IR REMOTE datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 3.68MM datasheet.pdf
RES 23.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.267 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
POT 500K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf