Amphenol Aerospace Operations MS27467T25B19PD
MS27467T25B19PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B19PD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25B19PD.pdf
Availability of MS27467T25B19PD
QUANTITY
MS27467T25B19PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B19PD
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B19PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B19PD
Related LinksMS27467, MS27467T25B19PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25B19PD Details Description
Related parts for MS27467T25B19PD
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf