Amphenol Aerospace Operations MS27467T25B2PALC
MS27467T25B2PALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25B2PALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 100POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T25B2PALC.pdf
Availability of MS27467T25B2PALC
QUANTITY
MS27467T25B2PALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25B2PALC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25B2PALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert25-2
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25B2PALC
Related LinksMS27467T, MS27467T25B2PALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25B2PALC Details Description
Related parts for MS27467T25B2PALC
CAP FILM 0.39UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 410MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
10/100 POE+ XFORMER/CMC/SHUNTMOD datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF20 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 85POS datasheet.pdf