ITT Cannon, LLC MS27467T25F19SAL/C
MS27467T25F19SAL/C picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F19SAL/C
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F19SAL/C.pdf
Availability of MS27467T25F19SAL/C
QUANTITY
MS27467T25F19SAL/C Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F19SAL/C
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F19SAL/C
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F19SAL/C
Related LinksMS27467T2, MS27467T25F19SAL/C Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27467T25F19SAL/C Details Description
Related parts for MS27467T25F19SAL/C
DEMO BOARD FOR ADS830E datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RCVR RS232 QUAD 120KBPS14SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 2KVDC AXIAL datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 19POS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 25POS .12M datasheet.pdf
RES 365 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.025 GRAY 100' datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf