Amphenol Aerospace Operations MS27467T25F19SD
MS27467T25F19SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F19SD
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F19SD.pdf
Availability of MS27467T25F19SD
QUANTITY
MS27467T25F19SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F19SD
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F19SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F19SD
Related LinksMS27467, MS27467T25F19SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25F19SD Details Description
Related parts for MS27467T25F19SD
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 6MLF datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 5% 1/4W MELF datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
BNC CLAMP STYLE PLUG BELDEN 8213 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS 2" CBL datasheet.pdf
IC AUDIO PROC AUTO HANDSFR 64QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf