TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F24J
MS27467T25F24J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F24J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25F24J.pdf
Availability of MS27467T25F24J
QUANTITY
MS27467T25F24J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F24J
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F24J
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F24J
Related LinksMS27467, MS27467T25F24J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F24J Details Description
Related parts for MS27467T25F24J
RES SMD 120K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOD COVER 11POS BLACK datasheet.pdf