ITT Cannon, LLC MS27467T25F29B
MS27467T25F29B picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F29B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F29B.pdf
Availability of MS27467T25F29B
QUANTITY
MS27467T25F29B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F29B
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F29B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F29B
Related LinksMS27467, MS27467T25F29B Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27467T25F29B Details Description
Related parts for MS27467T25F29B
CONN HEADR 14POS DL R/A GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
CONN MALE M12 8PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 32POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 105 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf