TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F29HC
MS27467T25F29HC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F29HC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T25F29HC.pdf
Availability of MS27467T25F29HC
QUANTITY
MS27467T25F29HC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F29HC
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F29HC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F29HC
Related LinksMS27467, MS27467T25F29HC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F29HC Details Description
Related parts for MS27467T25F29HC
FIXED IND 27MH 125MA 22.7 OHM TH datasheet.pdf
FUSE GLASS 700MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 3A DO204AC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO3P datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" STACKER datasheet.pdf
IC FPGA 300 I/O 484FBGA datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POWER MOD 3PH BRIDGE 55A MTK datasheet.pdf