TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F29J
MS27467T25F29J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F29J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25F29J.pdf
Availability of MS27467T25F29J
QUANTITY
MS27467T25F29J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F29J
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F29J
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F29J
Related LinksMS27467, MS27467T25F29J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F29J Details Description
Related parts for MS27467T25F29J
TVS DIODE 10VWM 17.85VC SMA datasheet.pdf
IC OPAMP PGA 33MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 2-4 16SOEIAJ datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FINE ADJUST APPLICATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf