TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T25F29J
MS27467T25F29J picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F29J
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T25F29J.pdf
Availability of MS27467T25F29J
QUANTITY
MS27467T25F29J Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F29J
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F29J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F29J
Related LinksMS27467, MS27467T25F29J Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T25F29J Details Description
Related parts for MS27467T25F29J
OPTOISO 4KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.001 OHM 5% 4W 9045 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 5.6UH SMD datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 672FBGA datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf