Amphenol Aerospace Operations MS27467T25F46S
MS27467T25F46S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T25F46S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 46POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T25F46S.pdf
Availability of MS27467T25F46S
QUANTITY
MS27467T25F46S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T25F46S
Internal Part NumberEIS-MS27467T25F46S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T25F46S
Related LinksMS27467, MS27467T25F46S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T25F46S Details Description
Related parts for MS27467T25F46S
MOSFET N-CH 100V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
CC2430F128RTCR datasheet.pdf
HEADER 42POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 45NS 28SOIC datasheet.pdf
IC RESET WATCHDOG TIMER 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 2.1A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO204AL datasheet.pdf