Amphenol Aerospace Operations MS27467T9A35P
MS27467T9A35P picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T9A35P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T9A35P.pdf
Availability of MS27467T9A35P
QUANTITY
MS27467T9A35P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T9A35P
Internal Part NumberEIS-MS27467T9A35P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T9A35P
Related LinksMS2746, MS27467T9A35P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T9A35P Details Description
Related parts for MS27467T9A35P
IC REG LDO 2.9V 0.15A MINI5D datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8SOIC datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZB24 M32 datasheet.pdf
RES 3M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 12V 100VA datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 25.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf