Amphenol Aerospace Operations MS27467T9B35PA
MS27467T9B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T9B35PA
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T9B35PA.pdf
Availability of MS27467T9B35PA
QUANTITY
MS27467T9B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T9B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27467T9B35PA
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert9-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T9B35PA
Related LinksMS27467, MS27467T9B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T9B35PA Details Description
Related parts for MS27467T9B35PA
JUMPER-H1500TR/A3049N/H1500TR 4" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 17.6KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 297V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK datasheet.pdf
TVS DIODE 200VWM 336VC SOD57 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf