Amphenol Aerospace Operations MS27468E17A26P
MS27468E17A26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E17A26P
Brief Description
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468E17A26P.pdf
Availability of MS27468E17A26P
QUANTITY
MS27468E17A26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E17A26P
Internal Part NumberEIS-MS27468E17A26P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E17A26P
Related LinksMS27468, MS27468E17A26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E17A26P Details Description
Related parts for MS27468E17A26P
RES 2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 20.45MM datasheet.pdf
KIT ACCY METAL OVER CAP datasheet.pdf
RES 172 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
DIODE SW 400V DO219-M datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf