Amphenol Aerospace Operations MS27468E21A16P
MS27468E21A16P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E21A16P
Brief Description
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468E21A16P.pdf
Availability of MS27468E21A16P
QUANTITY
MS27468E21A16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E21A16P
Internal Part NumberEIS-MS27468E21A16P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E21A16P
Related LinksMS27468, MS27468E21A16P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E21A16P Details Description
Related parts for MS27468E21A16P
IC BUS TRSCVR 3-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,YEL,ENHCD,C5 datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 10.5"L X 8.72"W datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 13.5V 18W datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf