Amphenol Aerospace Operations MS27468E21F41P
MS27468E21F41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E21F41P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468E21F41P.pdf
Availability of MS27468E21F41P
QUANTITY
MS27468E21F41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E21F41P
Internal Part NumberEIS-MS27468E21F41P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C