Amphenol Aerospace Operations MS27468E23F55PA
MS27468E23F55PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27468E23F55PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
MS27468E23F55PA.pdf
Availability of MS27468E23F55PA
QUANTITY
MS27468E23F55PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27468E23F55PA
Internal Part NumberEIS-MS27468E23F55PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27468E23F55PA
Related LinksMS27468, MS27468E23F55PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27468E23F55PA Details Description
Related parts for MS27468E23F55PA
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CIRC BD SHPR 12-1/2X10-1/2X1-1/2 datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 40MM BLUE datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 267MHZ 516BGA datasheet.pdf
RES 56 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TUBING PVC BLK 500' datasheet.pdf
25POS F TY1 FILT. 4-40 datasheet.pdf
SPT-THR 1 5/11-V-5 08 P26 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
0.5CMOS 1.65 V TO 3.6 V Dual SPDT/2:1 MUX IC datasheet.pdf